+ Zapytaj o ofertę

7 wskazówek jak stworzyć genialną aplikację mobilną

Camp7 Redakcja
19/10/2018

Zwiększenie działalności mobilnej było niezwykle ważnym czynnikiem w ostatnich latach z dwóch podstawowych powodów – zwiększonej liczby użytkowników urządzeń mobilnych oraz przyjaznego dla smartfonów algorytmu Google’a. Statystyki mówią same za siebie: ponad połowa mieszkańców naszej planety korzysta ze smartfonów, a ruch generowany z tych urządzeń stanowi ponad połowę globalnego ruchu w sieci.

 

Jedna aplikacja wydawana jest na świecie średnio co minutę. Jednak niepokojący jest fakt, że tylko około 10-15 z 30 zainstalowanych aplikacji jest w użytku klienta. Liczby te są wysoce niepokojące, podobnie jak liczba konkurentów tworzących aplikacje mobilne. Jedynym sposobem na przetrwanie na tym zatłoczonym rynku cyfrowym jest zapewnienie utrzymania i ponownego zaangażowania.

 

Projektowanie aplikacji nie jest łatwym zadaniem, wymaga dużego skupienia i poświęcenia. Pierwszy i najważniejszy krok do projektowania rozpoczyna się od badań. Kiedy mówimy o badaniach, mamy na myśli pozyskiwanie informacji z różnych źródeł, takich jak właściciele produktów, krajobraz rynku, technologia, konkurencja i, co najważniejsze, użytkownicy. Dobre badania zapewniają, że Twoja aplikacja będzie użyteczna i możliwa do wykonania. Wskazane jest zapoznanie się z trendami rynkowymi, konkurentami i użytkownikami.

 

 

NAWIGACJA I ROZMIESZCZENIE

 

Moduły, które muszą być dostępne i te, które można ukryć, będą dla Ciebie jasne na etapie Architektury Informacji podczas badań. Ale nie zapomnij o tym, że nawigacja powinna być oczywista poprzez użycie odpowiednich znaczników i elementów. Co więcej, powinna ona być spójna, zawsze wyświetlając je w tym samym miejscu i nie ukrywając ani nie przesuwając ich na nowym ekranie.

 

OPTYMALIZACJA POD KĄTEM RÓŻNYCH URZĄDZEŃ

 

Dzięki szerokiej gamie ekranów dostępnych w tym samym systemie operacyjnym projektanci powinni ZAWSZE dążyć do zachowania spójności elementów interfejsu dbając tym samym o każdego użytkownika.

 

MINIMALIZM ANIMACJI

 

Nie przesadzaj z animacją. Animacje są dobre i pomagają w angażowaniu użytkownika, ale także opóźniają szybkość ładowania. Subtelne, szybkie i atrakcyjne animacje sprawdzą się znacznie lepiej.

 

JEDNO ZADANIE NA JEDEN EKRAN

 

Przestrzeń w smartfonach jest ograniczona. Każdy ekran główny powinien ułatwiać korzystanie z jednego kluczowego działania o prawdziwej wartości osobie, która go używa. Ta praktyka sprawia, że użytkownicy czują się komfortowo i mogą z łatwością dostosować się do projektów. Ma to również swoje zalety, m.in. wprowadza wymóg całkowitego skupienia się na jednym wezwaniu do działania!

 

ZASADA KCIUKA

 

Kolejną ważną wskazówką do zapamiętania jest zaprojektowanie przepływu strefy kciuka. Powinieneś umieścić negatywne elementy w strefie, która znajduje się w obszarze trudno dostępnym, ponieważ nie chcesz, aby użytkownicy przypadkowo ich dotknęli. Z kolei często używane kontroli i wspólne działania powinny znaleźć się w obszarze łatwo dostępnym, aby ułatwić użytkownikom wykonywanie zadań.

 

W tym miejscu należy również wziąć pod uwagę przestrzeń i rozmiar przycisków, które są projektowane, ponieważ nasze kciuki zdecydowanie nie przypominają kursora myszy.

 

ZASADY UI

 

Trzymaj się podstawowych zasad interfejsu użytkownika. Zasady projektowania powinny zawsze stanowić centralny element Twojego projektu, ponieważ zbliżają Cię do zaprojektowania świetnego, funkcjonalnego interfejsu aplikacji mobilnej. Skup się na przejrzystości, spójności, czytelnym tekście oraz na odpowiednim kontraście.

 

UŻYTECZNOŚĆ

 

Afordancja jest bardzo ważna przy projektowaniu aplikacji, która jest intuicyjna i łatwa w użyciu. Pomaga w pełni zrozumieć związek między ludzkim umysłem i technologią. Na przykład niebieski, podkreślony tekst oznacza, że kliknięcie go przeniesie Cię w inne miejsce. Używaj znaczników prawidłowo, aby użytkownicy nie musieli myśleć o tym, co robi każdy element interfejsu.

 

Podczas projektowania aplikacji należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Powyższe sugestie zdecydowanie zapewnią, że Twój projekt będzie użyteczny oraz przyjemny w obsłudze.

Zobacz również: Jak poprawić UX swojej witryny lub aplikacji?

Oceń post
[Łącznie: 0 Średnia: 0]