+ Zapytaj o ofertę

Budowanie marki osobistej w mediach społecznościowych – czy to ma sens?

Daria Balcewicz
31/03/2021

Wizerunek marki w mediach społecznościowych odgrywa obecnie bardzo ważną rolę. W końcu mówi się, że jeżeli nie ma Cię na Facebooku, to nie istniejesz. Jednak to, jak przedstawiasz się w mediach społecznościowych, co sobą reprezentujesz i w jaki sposób to robisz, jest równie istotne, jak samo „istnienie” na portalach społecznościowych.

Samo założenie konta nie wystarczy

W obecnych czasach nie wystarczy już założenie konta i nieregularne publikacje na prywatnych profilach. Budowanie wizerunku marki osobistej w mediach społecznościowych stało się niemal pracą na pełny etat, pełną świadomości marketingowej, znajomości trendów i wiedzy „jak tak naprawdę to wszystko funkcjonuje”.

Budowanie marki osobistej w mediach społecznościowych to świetne rozwiązanie dla osób chcących zaistnieć w internecie. Zarówno jako influencer, ale również osoba stojąca za sukcesem marki.

Jednak czy zawsze budowanie marki osobistej to same plusy?

Budowanie i prowadzenie marki osobistej w mediach społecznościowych wymaga przede wszystkim czasu, cierpliwości i spójności działań. Musisz wiedzieć, do kogo mówisz, jak komunikować się ze swoimi odbiorcami i kim tam naprawdę oni są. W końcu sam/sama najlepiej wiesz, do kogo chcesz dotrzeć i na jaki efektach Ci zależy.

Promowanie własnego wizerunku wymaga od Ciebie autentyczności – mimo że może Ci się wydawać, że nie jest to konieczne, coraz więcej influencerów potyka się właśnie na nakryciu ich na kłamstwie. Aby skutecznie dotrzeć do swoich odbiorców i zbudować zaufaną grupę docelową, liczy się content – bo w końcu treść jest bardzo ważna. Jednak nawet najlepszy tekst, bez odpowiedniej oprawy graficznej, nie zrobi tak dobrego efektu, jak spójny feed na Instagramie. Nie wystarczy już, że Twój pojedynczy post będzie estetyczny, ciekawy i przyciągający uwagę. Teraz liczy się spójność – to czy wszystkie zdjęcia wyglądają na jedną całość, czy posiadają tę samą estetykę i kolorystykę, czy to, co pokazujesz, jest zgodne z Twoją osobowością. Im bardziej naturalny/a będziesz w swoich działaniach, tym większy sukces czeka za rogiem! 😊

Kiedy warto budować markę osobistą?

Odpowiedź jest prosta, a takie przypadki są dwa!

  • Kiedy zamierzasz wypromować się jako influencer – osoba przynosząca faktyczną i rzeczywistą wartość dodaną do użytkowników, merytoryczne treści, edukacyjne i angażujące posty. To, czy tak naprawdę wiesz, o czym mówisz, liczy się teraz dużo bardziej!
  • Kiedy stworzyłeś/łaś świetny produkt (czy to suplement diety, kosmetyki, czy firmę usługową) i chcesz być autentyczny w tym, co robisz. W takim przypadku oparcie działań marketingowych i strategii produktowej o markę osobistą może przynieść rewelacyjne efekty. Jednak jest jedno „ALE”. Wszystko zależy od tego, jak się zaprezentujesz. Pamiętaj, że w internecie nic nie ginie, a ci, którzy będą chcieli znaleźć, zaczną szukać i wynajdą nawet najdrobniejsze smaczki i potknięcia z Twojego życia prywatnego.

    Podsumowując, tworzenie marki osobistej w mediach społecznościowych ma sens – ale tylko w momencie, w którym wiesz, co robisz, wiesz, na jakich efektach Ci zależy i to, czy Twój wizerunek jest spójny z wizerunkiem marki, którą stworzyłeś/aś. Są branże, w których zdecydowanie lepiej odpuścić sobie promowanie marki osobistej, bo najzwyczajniej nie przyniesie to żadnych rezultatów. Jednak jeżeli masz pasję, którą kochasz, posiadasz sporą dawkę wiedzy, którą chętnie się dzielisz – nie zwlekaj i zakładaj konto w mediach społecznościowych. Życie influencera może Cię miło zaskoczyć.

    Oceń post
    [Łącznie: 0 Średnia: 0]