+ Zapytaj o ofertę

Co nowego znajdziesz w WordPress 5.5?

Camp7 Redakcja
05/11/2020

Od wielu lat WordPress jest uważany za najlepszy i najbardziej popularny system zarządzania treścią. Dzięki tak zwanemu CMS jesteśmy w stanie stworzyć bloga, stronę internetową oraz sklep e-commerce. Jest to nie tylko proste, ale również bardzo przejrzyste rozwiązania zarówno dla osób odpowiedzialnych za bieżące prowadzenie strony, jak i klientów i użytkowników platformy.

11 sierpnia 2020 roku wprowadzono w życie aktualizację WordPress dla wersji 5.5. „Eckstine”, która niesie za sobą wiele możliwości i korzyści dla użytkowników.

WordPress 5.5 co nowego?

#1 Odświeżony interfejs

Dotychczasowy interfejs, został zastąpiony bardziej przejrzystą i wyraźną wersją. Po wprowadzeniu aktualizacji WordPress w wersji 5.5. na pierwszy rzut oka dostrzeżemy nie tylko wzmocnienie kolorów, ale także nowoczesny wygląd ikon i  kontrolek edytora. Zmianie uległ również toolbar bloku. Obecnie, niezależnie od szerokości, kontroli pozostają w tym samym miejscu, a nie jak wcześniej – przemieszczają się.

#2 Bardziej intuicyjne poruszanie się

Obecnie nawigacja między blokami jest dużo bardziej intuicyjna i usprawniona. Wprowadzony został dodatkowy przycisk w tollbarze bloku zagnieżdżonego, dzięki któremu możemy przejść bezpośrednio do edycji bloku nadrzędnego. Dodatkowo pojawiła się opcja zagnieżdżania jednych bloków w drugich. Pozwala to na utworzenie złożonych treści.

#3 Edycja obrazów

Aktualizacja WordPress 5.5 umożliwia edycję obrazu z poziomu bloku „Obrazek”. Daje to możliwość powiększenia lub przycięcia zdjęcia oraz jego obrócenia.  Dzięki opcji zapisu obrazu, możliwe jest wykorzystanie go również w innych miejscach na stronie.

#4 Wzorce bloków

„Block patterns” nie tylko zyskały na jakości. Użytkownicy WordPress po aktualizacji 5.5 otrzymali kilka domyślnych wzorców. Pojawiła się również opcja samodzielnego stworzenia wzorców oraz zarejestrowania ich za pomocą funkcji php.

#5 Biblioteka bloków

Dzięki tej funkcji jesteśmy w stanie zainstalować nowe bloki z repozytorium bezpośrednio w inserterze. Co więcej, możemy zainstalować wyłącznie pojedyncze bloki, bez konieczności instalowania pełnych kolekcji bloków.

#6 Funkcja Lazy Loading

Wraz z pojawieniem się aktualizacji, użytkownicy otrzymali tak zwaną funkcję Lazy Loading. Pozwala ona na ładowanie się zasobów z opóźnieniem, co znacznie wpływa na tempo ładowanie strony.

#7 Automatyczna aktualizacja WordPress, wtyczek oraz motywów

Po wprowadzeniu aktualizacji WordPress 5.5 otrzymujemy możliwość wyłączenia automatycznej aktualizacji motywów oraz wtyczek bezpośrednio z kokpitu. Jedyne co należy zrobić to włączyć funkcję „automatycznych aktualizacji” w zakładce „wtyczki”.

#8 Mapa strony XML

Dzięki aktualizacji systemu WordPress mapa strony tworzona jest automatycznie. Jeżeli użytkownik posiada mapę strony utworzoną przez wtyczkę, po aktualizacji WordPress, strona posiadać będzie 2 mapy, gdyż druga zostanie utworzona automatycznie.

Podsumowując, aktualizacja WordPress 5.5 przynosi wiele korzyści dla jego użytkowników. Dzięki wprowadzeniu nowych oraz ulepszeniu istniejących funkcji, zarządzanie platformą jest dużo bardziej intuicyjne i przystępne. Jednak pamiętaj! Aktualizację WordPress musisz wykonać ręcznie oraz pamiętaj o utworzeniu pełnej kopii zapasowej przez rozpoczęciem aktualizacji.

Oceń post
[Łącznie: 1 Średnia: 5]