+ Zapytaj o ofertę

Jak księgować fv Google Ads

Emilia Grychta
19/05/2021

Obecnie większość przedsiębiorców wykorzystuje w swojej działalności możliwości, jakie daje Internet. W ostatnim czasie wiele firm przeniosło swoje działania do sieci, co sprawiło, że marketing internetowy jeszcze bardziej zyskał na sile. Jedną z najpopularniejszych form reklamy online są kampanie Google Ads.

Jak rozliczyć koszty ponoszone za reklamę Ads? Temat ten może budzić wiele pytań, dlatego dziś przybliżymy informacje dotyczące księgowania faktur Google.

 

Gdzie znajduje się faktura Google Ads?

W aktualnym interfejsie Google Ads faktury znajdują się w menu górnym po wejściu w zakładkę PŁATNOŚCI, a następnie Dokumenty.

W celu sprawdzenia szczegółowych wydatków poniesionych za każdą kampanię przechodzimy w zakładce menu górnego PŁATNOŚCI do pozycji Transakcje. W domyślnym widoku wyświetlone dane obejmują okres ostatnich trzech miesięcy.

Faktura VAT znajduje się w szarym bloku, który oddziela dane o transakcjach z poszczególnych miesięcy. Należy kliknąć niebieski numer pod napisem „Faktura VAT (UE)”, po czym faktura pobierze się automatycznie w formacie PDF.

 

Jakie dane zawiera faktura Google Ads?

  • Dane Google Ireland Limited wraz z numerem identyfikacji VAT
  • Dane reklamodawcy wraz z numerem identyfikacji VAT
  • Numer faktury, data faktury, identyfikator płatności
  • „Łączna kwota”, której wartość zależna jest od sposobu zasilania kampanii, zapisana jest w walucie konta oraz jej przeliczenie na EURO

Druga strona faktury zawiera informacje o Odnotowanych kosztach i podatkach, oraz Odnotowanych płatnościach. Tutaj również w zależności od sposobu zasilenia konta (przelew lub karta płatnicza) widoczne są różne pozycje.

Pozycje na fakturze przy zasileniu poprzez przelew:

  • Przedpłata za usługę Google Ads, która ma wartość taką jak „Łączna kwota” – tu powstaje obowiązek podatkowy w VAT z tytułu importu usług
  • Google Ads – wartość poniesionych środków na usługę, którą ujmuje się w kosztach KPiR
  • Środki z przedpłaty za usługę Google Ads – kwota rozliczenia zaliczki, która nie podlega księgowaniu
  • Płatność: Transfer środków – wskazanie rodzaju i wartości płatności

Pozycje na fakturze przy zasileniu poprzez użycie karty płatniczej:

  • Google Ads, która ma wartość taką jak „Łączna kwota”
  • Płatność automatyczna zawierająca typ karty płatniczej i wysokość płatności

 

Jak rozliczyć fakturę Google Ads?

Rozliczenie faktury Google Ads jako płatnik VAT

Rozliczając fakturę jako płatnik VAT, należy zaksięgować ją jako import usług poprzez wystawienie faktury wewnętrznej, naliczając dodatkowo podatek VAT w wysokości 23%. Faktura powinna zawierać numer, datę wystawienia, kwotę przedpłaty, a także nazwę usługi. Ponadto, mamy obowiązek wprowadzenia usługi do rejestru kosztów, jak i sprzedaży – co czyni ją neutralną, nie przynosząc ani zysków, ani strat.

 

Rozliczenie faktury Google Ads przez podatników zwolnionych z podatku VAT

Podatnicy zwolnieni z VAT również opłacają fakturę jako wewnętrzną, dodatkowo uiszczając naliczoną kwotę podatku VAT w odpowiednim Urzędzie Skarbowym do 25. dnia następującego miesiąca. Należy także złożyć deklarację VAT-9M, gdzie ta płatność będzie wykazanaPodatek opłacony w taki sposób może stanowić koszt uzyskania przychodu.

W przypadku faktury Google w KPIR, w rejestrze kosztów uzyskania przychodów wpisujemy wydatki faktycznie poniesione na Kampanię, czyli pozycję „Google Ads” z drugiej strony faktury.

 

Podsumowanie

Mam nadzieję, że po zapoznaniu się z powyższą treścią wiesz już, gdzie znaleźć i w jaki sposób zaksięgować fakturę Google Ads.

Jeśli jednak nie chcesz zajmować się formalnościami – zostaw to nam. Pomożemy Ci zarządzać kampaniami Ads, dzięki czemu nie będziesz musiał martwić się kwestiami rozliczenia.

Oceń post
[Łącznie: 0 Średnia: 0]